În timp ce sora ei Karolina a câștigat fără probleme astăzi, Kristyna Pliskova a trebuit să lupte din greu pentru a doua rundă timp de două ore.

Kristyna Pliskova a făcut trei seturi pentru Rusia 3: 5 în primul set, dar a reușit să obțină setul inițial într-un joc scurtat și în cele din urmă a triumfat 7: 2 în tie-break.

a pierdut 2: 6. Cheia succesului final a fost în cele din urmă al șaselea joc al setului decisiv.Plíšková a făcut pauze 40: 0 și trei și, în ciuda faptului că Rusia a reușit să evite alte două, ultima a fost deja transformată de cehi și a luat decisiv 4: 2.

câștiga 7: 6 (7: 2), 2: 6, 6: 2 la Australian Open din acest an în runda 2, unde vor concura cu chinezul Shui Zhang. Grand Slam a fost câștigat după mult timp.

„Așa că mă gândeam că de fapt am obținut ultima victorie de Grand Slam de la Wimbledon 2017. Presiunea a fost destul de mare, Grand Slams sunt puncte, iar banii turneului sunt cei mai urmăriți. . Atât de mare bucurie “, i-a plăcut procedura.

” M-am simțit destul de bine din start, am schimbat racheta și am jucat-o mai bine din spate. În al doilea set nu am primit unul sau două jocuri și s-a transformat puțin.Dar, desigur, mă bucur că am terminat setul trei după două pauze. Ar fi dificil să servesc jocul, eram puțin nervos “, a recunoscut ea.

A doua zi a Australian Open a început pe arena Melbourne cu un derby ceh. Karolína Plíšková s-a bucurat de luptele ei cu conaționalii anul trecut, când a eliminat treptat Lucie Šafářová și Barbora Strýcová în drum spre sferturile de finală.Nu a fost altă surpriză în Melbourne reîncălzită, cu temperaturi în jur de 35 de grade.

Favored Plíšková a început ambele seturi cu aceeași pauză de deschidere și 2: 0, pe care apoi le-a păstrat fără probleme la finalele victoriei 6: 3, 6: 2.

Conform așteptărilor, Derby-ul a două Karolines cehe a fost dominat de favoritul șapte după 70 de minute. În turul doi se va confrunta cu American Brengle.Știam însă că dacă joc repede și nu îi dau adversarului suficient timp pentru a juca jocul unde îi place să meargă pe net și să joace cotlet, atunci va avea probleme ”, a spus Karolína Plíšková.

De asemenea, m-am simțit încrezător și am avut meciul sub control. ”Ea a lăudat intrarea cu succes la turneu, care a extins linia de câștig împotriva conaționarilor ei.

„ Deși mă descurc bine împotriva lor, dar dacă sunt am avut o șansă, cu siguranță nu voi alege un rival ceh. Dar în ultima vreme am atras cehii la Grand Slams ”, a râs câștigătorul.

Compatriotul pierderilor, Karolína Muchová, i-a părut foarte rău.

„ Celelalte calificative aveau bilete destul de bune, așa că pur și simplu mergi a avut un pic de ghinion pe jucătorul desfășurat. Dar eram încrezător că am un joc pentru ea.Dar am făcut atâtea greșeli ușoare, ceea ce nu este împotriva unui astfel de jucător. Nu a fost ziua mea azi. ”

Fericirea din Melbourne a eșuat din nou

Pentru Jiří Veselý este grandslam australian încă nefericit.Și în ciuda primei etape, Veselý nu a trecut nici măcar în lupta de astăzi cu americanul Harrison.

Primul meci reciproc a început în mod suveran doar jucătorul de tenis american și înainte ca Veselý să înceapă să vadă, a colectat canalul de deschidere.

Recuperarea parțială a venit doar în setul doi, care a fost echilibrat până la sfârșit, dar când nu a menținut serviciul Merry în starea 5: 6, a fost de nădejde. Victorie lină în setul al treilea, iar Vesely este după pierderea de 0: 6, 5: 7, 3: 6 din sezonul Grand Slam de deschidere din nou rapid.

minute în care am dat setul. Abia după el, meciul a fost chiar puțin. Dar totuși, nu am avut niciun ritm sau încredere în lovituri, nu l-am luat sub presiune, așa că a dominat.Și-a păstrat serviciul și a profitat imediat de al meu ”, a evaluat meciul. După șase săptămâni de drudgery, voi veni aici și voi arăta ceva de genul acesta…Nu mă deranjează doar pe mine, ci și pe toate celelalte “, Jiří Veselý nu s-a cruțat după un alt eșec din Melbourne.

Suveran Williams, Nishikori în probleme

A fost o scădere.

Americanul Serena Williams a ratat Australian Open anul trecut, sărbătorind acum o revenire dominantă.În primul set, ea a pierdut doar cinci deplasări împotriva germanului Tatjana Maria, în cele din urmă eliminând-o în 6: 0 și 6: 2. Comportament.

Chiar și sora ei mai mare Venus a reușit, deși s-a străduit să treacă la runda a doua la cel de-al 19-lea Open Australian. A învins-o pe românca Mihaela Buzarnescu în două ore și 42 de minute.

Simona Halepová continuă și ea. Numărul 1 mondial a câștigat primul joc din august și după victoria asupra Kaia Kanepi 6: 7, 6: 4, 6: 2.

Au reușit singleii germani Alexander Zverev și primul jucător din lume, Novak Djokovic. Tenismanul sârb a ținut o strânsă înfrângere în lupta cu Grand Slams, de această dată cucerind calificatorul american Mitchell Krueger.El se va confrunta cu francezul Jo-Wilfried Tsonga data viitoare.

Kei Nishikori, japonezul, avea probleme. Împotriva polului, Kamil Majchrzak, care a avansat în competiția principală din calificare, a trebuit să se transforme extrem de nefavorabil 0: 2 pe seturi.

Se lupta cu căldura, punând pungi de gheață pe corpul lui gol pentru pauze. Dar Majchrzak a fost cel care a plătit pentru condițiile dure din Melbourne. În al cincilea set din cauza convulsiilor a renunțat.

Belarusul Victoria Azarenko nu a revenit la Australian Open după trei ani. Câștigătoarea turneului din 2012 și 2013 a pierdut în fața germanei Laura Siegemund.